Prohlídkové okruhy pro děti i dospělé

V zámku ve Světlé nad Sázavou si přijdou na své děti i dospělí.  

Tvůrci expozic si řekli : "Kdo si hraje, nezlobí",  a proto pro nejmenší návštěvníky i jejich hravé rodiče je zámecký okruh, který je zavede doslova do zámeckého Dětského království. Je zde každoročně obnovovaná expozice dioramat a modelů autíček, modelů hradů a zámků, panenek a dalších hraček.

Dětské okruhy jsou plné pověstí a jsou určeny těm, kteří mají pro strach uděláno. Při prohlídce uvidíte různá strašidla, nadpřirozené bytosti a další pohádkové postavičky. Na všechny, kteří vydrží až do konce, čeká odměna v podobě pokladu.

 

Expozice historického evropského skla

Expozice historických hodin, obrazů a soch

DĚTSKÉ KRÁLOVSTVÍ

 

 

V roce 2014 byla na zámku zpřístupněna Expozice historického evropského skla, která se nachází v nově zrekonstruovaných místnostech barokního křídla zámku. Zároveň s tím byly na zámku otevřeny dvě dětské expozice: Království panenek a pohádkový okruh Na Sázavě.

 Od června 2015 mají návštěvníci možnost navštívit několik zámeckých expozic: Expozice historického evropského skla, kde mohou návštěvníci obdivovat na 1100 předmětů vytvořených v období od baroka až do počátku 20. století. Další je expozice Království panenek, kde si lze prohlédnout nejen panenky, ale i medvídky, kočárky a další hračky. Panenky pochází nejen z Čech, ale i z Německa, Španělska nebo Japonska. II. okruh sestává ze tří expozic. V Expozici historických hodin mohou návštěvníci obdivovat vzácné hodiny, vytvořené v období od baroka do poloviny 19. století. Soubor pochází z unikátní sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Druhou částí prohlídkového okruhu je Expozice historických zbraní z období od 19. století do konce 1. světové války, které jsou zapůjčené ze sbírek Národního muzea v Praze. Třetí částí je Expozice obrazů a soch, kde návštěvníci uvidí vzácné obrazy a barokní polychromované sochy. V průběhu celé sezóny probíhají na zámku jak akce zaměřené primárně na děti (Den dětí, Svět hraček) tak i pro celé rodiny (Trčkovské slavnosti, SázavaFest, koncerty, výstavy a další akce).

Mimo samotné expozice je na zámku skvělá zámecká kavárna s dětským koutkem, zimní zahrada (oranžérie) s umělou grottou s vodopádem a jezírkem, do které lze vstoupit přímo z nádvoří. Jezírko je nyní domovem 17 vodních želv. Na zámek navazuje rozlehlý upravený anglický park s kaskádou rybníků a altány. 

 

 

Fotogalerie